Ha már elkezdtél ismerkedni a zero waste fogalmával, de valamiért még nem vágtál bele a hulladékmentes életmódba, akkor ez a cikk biztosan segíteni fog neked. Mutatok több mint 50 olyan eszközt – kezdve a konyhától a fürdőszobán át az irodaszerekig – amelyeknek létezik környezetbarát és hulladékszegény alternatívája.

Persze joggal adódik a kérdés, hogy „de ez mennyibe fog nekem kerülni?”
Nem állítom, hogy a környezetbarát termékek sosem lesznek adott pillanatban drágábbak. Természetesen vannak olyan eszközök, amelyek többe kerülnek, mint az egyszer használatos társaik. Ilyen például a fém borotva, vagy a menstruációs kehely.

Azonban ha jobban belegondolsz: valóban drágább? Megfelelő használat mellett a borotvát évtizedekig használhatod; míg az intimkelyhet akár 10 évig is. Ha fejben gyorsan végigpörgeted a matekot, hamar rájöhetsz, hogy melyik opció pénztárcakímélőbb.
Ez egy befektetés: eleinte igen, lesz, hogy ezt-azt drágábban szerzel be, mint korábban, de hosszú távon spórolni fogsz velük.

Ha egyelőre csak ismerkednél a hulladékmentes életmóddal, íme 8 hulladékmentes lépés, ami nem kerül egy filléredbe sem:
1.) Vásárolj kevesebbet!
2.) Fogyassz csapvizet!
3.) Mondj igent a ruhacserére!
4.) Mondj nemet a műanyag csomagolásra!
5.) Kerüld a papírtörlőt és a műanyag szivacskendőket!
6.) Készítsd el te magad az ebédedet!
7.) Használj befőttesüveget!
8.) Készítsd el a saját tisztítószeredet! (Korábban már készítettünk házi WC tisztító bombát és folyékony mosószert házilag)

 

Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy csak akkor kezdj el új termékeket vásárolni az otthonodba, ha a régiek már elfogytak, vagy elhasználódtak, hiszen a jelenlegi környezeti problémáink egyik fő gócpontja, hogy túlfogyasztunk (majd ebből következően pazarolunk), olyan mértékben, hogy azzal kizsákmányoljuk a Földet, az erőforrásainkat és ezzel hosszú távon saját magunkat is.

A zero waste lényege az önkéntes egyszerűségen keresztül vezető szemét- és hulladékcsökkentés, hogy egyéni szinten környezettudatosabb életvitelt tudjunk folytatni, hozzájárulva ezzel az élhetőbb jövőhöz. Ebbe pedig a túlfogyasztás, illetve a túlfogyasztás átcsoportosítása nem fér bele.

Fokozatosan fog átalakulni az, ahogy gondolkozol a hétköznapokban. A környezettudatosság útján számos csodaszép zöld alternatíva fog szembejönni veled, az új termékek beszerzése helyett azonban inkább használd, amid van. Majd ha az elkopott, végleg tönkrement, akkor lépj a vásárlás útjára. Ez esetben pedig – amennyiben lehetséges – vásárolj használtan: ne csak ruhákat, akár bútorokat is. Ezzel amellett, hogy véded a környezted, még pénzt is spórolhatsz magadnak.

Azonban ha csak újonnan tudsz valamihez hozzájutni, abban az esetben vizsgáld meg, hogy tudsz-e környezetbarát alternatíva mellett dönteni?
Ez utóbbi kérdésben segítek most neked azzal, hogy mutatok egy olyan listát, melyen nem csak a konyhai, hanem többek között a szépségápolási és higiéniai termékek környezetbarát alternatíváit is felvázolom neked.

 

A konyha

A háztartásban fellelhető legtöbb egyszer, vagy pár alkalommal használatos műanyag egyértelműen a konyhában található: ha még csak ismerkedsz a zero waste életmóddal, akkor gondolj csak a leheletvékony műanyag zacskókra, melyekben a zöldségeket viszed haza a vásárlásból. A mosogatószivacsra, amit 1-2 hét használat után a kukába dobsz. A szívószálra és a folpackra, melyek szintén nem élnek meg hosszú pályafutást a konyhádban.

Fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az eddig használt, tartós műanyag eszközeidtől semmiképp ne szabadulj meg a hulladékmentesség jegyében, így például a jól bevált műanyag tárolódobozaidat, vagy a szilikon tortaformádat és jégkockatartódat használd tovább, amíg csak tudod!

1.) Műanyag szivacs, valamint a fém dörzsi helyett tedd le a voksod, a luffára; a lószőrös, vagy növényi sörtéjű fanyelű mosogatókefére, vagy a fanyelű, kókuszrost sörtéjű mosogatókefére.

mosogatás hulladékmentes környezetbarát eszközökkel

2.) A szivacskendő környezetbarát, és rendkívül hulladékszegény alternatívája a házi mosogatórongy. Ha van egy ügyes kezű ismerősöd, vagy épp te vagy az, aki szeret kötni, készíts bátran mosogatórongyot. A műanyag társával ellentétben, ezt akár évekig használhatod: amikor koszossá válik, nyugodtan mosd ki a konyharuháiddal együtt a mosógépben.

3.) Kézi mosogatáshoz ideális mosogatószappan, finom édesnarancs illattal, vagy a mosogatás mellett számtalan egyéb célra is használható Marseille szappan. Hulladék- és műanyagmentes alternatívák a flakonos, folyékony mosogatószerek helyett. Használatuk egyszerű, csak dörzsöld át a szappant a megnedvesített luffával, vagy kefével, míg fel nem habzik, majd indulhat a mosogatás.
Ebben a cikkben további tippeket találsz, hogyan mosogathatsz műanyag nélkül: Mosogatás műanyag nélkül? Lehetséges, és lépésről-lépésre megmutatjuk hogyan érheted el!

mosogatószappan

4.) A műanyag doboz környezetbarát alternatívája a fém vagy- üvegedény. Ezzel a ponttal természetesen nem arra biztatlak, hogy dobd ki az eddig használt műanyag tárolóedényeidet, hanem arra, hogy a következőleg esedékes vásárlás során, inkább fém, vagy üveg tárolóedényeket válassz. A meglévő műanyag edényeidben remekül tárolhatod a nassolnivalókat, magvakat és a főtt ételeidet, de ha a jövőben mégis vásárolnod kell egy-egy új tárolót, igyekezz inkább üveg, fém vagy pyrex edényeket beszerezni.

ételtárolás csatos üvegben

5.) Mondj nemet a folpackra! Válassz helyette például méhviaszos kendőt. A méhviasz vízlepergető és baktériumölő hatású, ezért egy ilyen kendő tökéletesen alkalmazható élelmiszerek tárolására és azok frissen tartására, illetve edények és tepsik lefedésére.

élelmiszer tárolása méhviaszos kendőben

6.) Pet palackos üdítők vagy víz helyett használd a saját kulacsod. Amennyiben otthon felejted a kulacsod, és nincs lehetőséged kényelmesen elfogyasztani egy kávézóban egy pohár vizet, válassz üvegcsomagolású, vagy alumínium dobozos üdítőt, majd az ital elfogyasztása után szelektáld a csomagolást.

kulacs töltés vízzel

7.) Ha szoktál inni elviteles, illetve automatás kávékat, érdemes beszerezned egy saját poharat erre a célra, hogy nemet tudj mondani a műanyag poharakra. Azzal pedig még többet tehetsz, ha a műanyag keverőpálcát is visszautasítod.

8.) A vászontáskák és zsinóros vászonzsákok a műanyag zacskók zero waste, műanyagmentes alternatívái. A hulladékmentes életmód alapvető, tartós eszközei közé tartoznak, használatukkal könnyedén elkerülheted az egyszer használatos műanyag és papír csomagolásokat. A kisebb zsinóros vászonzsákokban tárolhatsz magvakat, nasikat, ropogtatnivalókat, míg a nagyobb táskákban helyet kaphatnak a gyümölcsök és tárolóedényeid.

vásárlás piacon vászonzsákkal kosárral

9.) Amennyiben lehetőséged van rá, kerüld az előre csomagolt ételeket és vásárolj csomagolásmentes boltokban, piacokon, kisebb helyi üzletekben, vagy a nagyobb áruházláncokban használd a saját zöldséges zsákodat. Az így megvásárolt fűszereket, a rizst vagy a tésztát, pedig tedd bátran vászonzsákba, vagy csatos üvegbe.

10.) Az otthonodban és a partikon is kerüld a műanyag tányérokat, evőeszközöket, poharakat és nem utolsó sorban a szívószálakat. Utazások alkalmával, vagy egy gyorsétteremben is remek szolgálatot nyújthat számodra a kanálgép, vagy a fém szívószál.

kanálgép piknikezéshez

A fürdőszoba

A zero waste általában együtt jár a minimalizmussal, így ha a fürdőszobádban is törekedni szeretnél a hulladékmentességre, akkor előbb-utóbb átrendeződnek a polcaid. Helyet cserélnek a műanyag flakonokba és dobozokba rejtett kozmetikumok a natúr és hulladékszegény kozmetikumokkal; az eldobható termékektől roskadozó polcaidat pedig felváltják a letisztult és átlátható polcok, ezáltal minden sokkal rendezettebbé válhat. Ugye nem is hangzik olyan rosszul?

1.) A hagyományos sampon helyett legközelebb próbáld ki a szilárd sampont! Míg az előbbi amellett, hogy műanyag flakonban kapható, valószínűleg tartalmaz olyan anyagokat, amelyek fokozhatják az allergizáló eredményt, irritálóak, egészségügyi kockázatot jelentenek (pl. rákkeltő hatásúak), vagy éppen károsak az élővizekre. Ilyenek például a kőolajszármazékok, a parabének, a szilikon, vagy az agresszív zsíroldó tenzidek.

szilárd sampon zero waste hajápolás

2.) Amennyiben elhasználódott a műanyag hajkeféd vagy fésűd, a következő beszerzésekor válassz fa fésűt, vagy természetes sörtéjű hajkefét.

fa fésű hajkefe

3.) Tudtad, hogy a nem újrahasznosítható műanyag fogkefék – más műanyagokhoz hasonlóan – soha nem bomlanak le teljesen? Többek között emiatt is tedd le a voksod legközelebb inkább a fa fogkefékre, ezek ugyanis fenntartható fából készülnek és élettartamuk végén a nyelük komposztálható (ha a sörte természetes anyagból készült, akkor azzal együtt).

műanyag fogkefe helyett fa

4.) A fogkrémeket műanyag tubusokban forgalmazzák, melyek sajnos – a fogkeféhez hasonlóan – nem újrahasznosíthatóak. Válassz helyettük inkább üvegbe zárt, természetes fogkrémet, melyek fluorid- és hulladékszegény alternatívái a tubusos fogkrémnek.

természetes összetevőjű fluoridmentes fogkrém

5.) A bolti szájvízre is tudok környezetbarát alternatívát javasolni neked: 2 csepp teafaolajat keverj el 1 csésze vízzel, és töltsd egy üvegbe. Használd öblögetésre minden fogmosás után, de fokozottan ügyelj rá, hogy ne nyeld le a keveréket. Ha inkább készen vásárolnád, itt találsz gyógynövényes szájvíz-esszenciát.

6.) Hasonlóan az arcápoláshoz, ebben az esetben is bátran nyúlj a natúr, kézműves szappanok után, a műanyag flakonos tusfürdőkkel szemben. Kifejezetten az intim területek tisztításához, ápolásához és az ideális flóra egyensúlyban tartásához használhatsz például intim szappant.

7.) A testápolókat és kézkrémeket sem kell mellőznöd: a shea vajas kéz- és testápoló, vagy a hidratáló kézkrém, lábápoló krém kiváló megoldás lehet, ha száraz a bőröd, de bátran tehetsz kísérletet egy szilárd testápolóval is.

szilárd testápoló

8.) A rendszeres tisztálkodás és szőrtelenítés ugyan segít megelőzni a nemkívánatos testszag kialakulását, azonban természetes, ha szükséged van dezodorra. A boltokban kapható izzadásgátlók gyakran tartalmaznak például parabént, mesterséges szín- és illatanyagokat, vagy kőolajszármazékokat. Ezzel szemben a nálunk elérhető hazai kézműves krémdezodorok természetes összetevőkből állnak, melyek nem gátolják meg az izzadást, csupán semlegesítik annak illatát azáltal, hogy nem engedik elszaporodni a kellemetlen szagokat okozó baktériumokat.

természetes krémdezodor

9.) A nemkívánatos szőrszálak eltávolítására több lehetőség közül is választhatsz, azonban most kifejezetten a borotvát emelném ki. Az egyszer használatos műanyag borotvát a következő vásárláskor kiválthatod fém biztonsági borotvával, ami akár életed végéig is elkísérhet az eldobható társaival szemben.

műanyag eldobható borotva helyett fém borotva

10.) Amennyiben használsz körömkefét, a műanyag kefe helyett legközelebb választhatsz növényi rostból és fából készül körömkefét, ami élettartama végén komposztálható.

11.) Egy nő élete során nagyjából 750-800.000 forintot költ el egyszer használatos intimhigiéniás eszközökre, tamponokra és betétekre. A probléma nem csak az ezekre kiadott összeggel van, hanem az ezekből keletkező hulladék mennyiségével és egészségügyi kockázataival is. De erre is van már hulladékmentes megoldás: választhatsz intimkelyhet vagy moshatót betétet.
Ajánlott cikkek a témában:

intimkehely

12.) A műanyag WC keféket nem lehet újrahasznosítani, így azok hulladéklerakóra, vagy égetőbe kerülnek, szemben a fa kefékkel, melyek nem csak tartósak, hanem komposztálhatóak is élettartamuk végén.

13.) A műanyag csomagolású WC-papírok helyett választhatsz újrahasznosított papírból készült, papírdobozos alternatívát.

crepto wc papír vs átlagos wc papír

14.) Mondj nemet a fültisztító pálcikákra! A szakemberek szerint sem jó dolog, ha fültisztító pálcikát használsz a füleid tisztántartására, azonban, ha mégis úgy érzed, hogy nem tudod mellőzni, válaszd inkább a műanyagmentes alternatívát. Amennyiben kozmetikai célra használnád, arctisztító párnával, vagy egy nedves törölköző sarkával is tudod korrigálni, eltávolítani a sminked.

 

Arcápolás és sminkelés

Az arcbőr az egyik a legláthatóbb bőrfelületünk, ezért természetes, ha óvni szeretnéd. Ezt az igényt kielégítve, a márkák rengeteg készítményt kínálnak a különböző problémákra, így többek között vízhiányos, száraz, vagy pattanásra hajlamos bőrre is. Természetesen ezeknek a termékeknek is vannak környezetbarát alternatívái, de akár te is könnyedén készíthetsz arctisztítót, vagy arcradírt otthon. A témában már írtam korábban: ebben a cikkben a kávézaccot vettük alapanyagul, ebben pedig a teafaolajat.

1.) Arctisztításhoz bátran használj szappant: ha zsíros, gyulladásra hajlamos a bőröd, válassz teafás szappant; ha pattanásos körömvirágos szappant vagy fekete szappant; ha érzékeny, az olívaolajos szappant javaslom, vagy kifejezetten arctisztításhoz megfelelőt a problémás, aknés és zsíros bőrhöz.

natúr kézműves szappan

2.) Sminklemosásra és a szennyeződések eltávolítására a micellás víz helyett kiválóak a hidegen sajtolt olajak, például a szőlőmagolaj, a jojobaolaj vagy mandulaolaj.

arclemosó mandulaolaj

3.) A fent említett olajakat egyszer használatos vattakorongok helyett mosható arctisztító párnák segítségével vidd fel a bőrödre.

arctisztító sminklemosó korongok vatta helyett

4.) Arcápolási rutinod részeként bátran iktass be egy kis extra ápolásért aromavizet vagy sheavajhabot, illetve hidratáló arckrémet.

hidratáló arckrém

5.) Ha figyelmesen elolvasod, a műanyagba zárt bolti ajakápolók alapanyagai között megtalálhatóak például kőolajszármazékok. Biztos vagy benne, hogy erre van szüksége az ajkaidnak? Bátran válassz legközelebb natúr termékeket, pl. jojobaolajos ajakápolót. Ráadásul a fém tégelyt, melyben megtalálod, te magad is felhasználhatod másra, de ha nincs rá szükséged, 100%-ban újrahasznosíthatóak.

ajakápoló

6.) A zero waste nem jár együtt azzal, hogy le kell mondanod a sminkelésről, hiszen például a BoHo márka kínálatában találhatsz alternatívát az alapozóra, a korrektorra, a pirosítóra, a szemhéjtusra, a szempillaspirálra, a rúzsra és még a körömlakkra is.

boho szempillaspirál környezettudatos sminkelés

Kisállatok

Ápold kedvenced vegyszermentes kozmetikumokkal, hogy szőrük selymesen csillogó és bársonyosan puha legyen. A nálunk is beszerezhető háziállatoknak való szappan és mancsápóló krém előnyei, hogy nem tartalmaznak mesterséges és hozzáadott illatanyagokat; színezékeket; parabéneket; kőolajszármazékokat; állati eredetű anyagokat, továbbá állatkísérlet-mentesek.

mancsápoló krém és háziállatoknak való szappan

Ajándék, szórakozás, iroda

1.) Tárgyi ajándékok helyett adj élményt születésnapra, a bulikon pedig inkább mondj nemet a lufikra és konfettikre.

2.) Műanyag gyermekjátékok helyett vásárolj fa játékokat. Ha teheted, tömörfából készültet vásárolj, ami legyen vagy natúr, vagy természetes lakkal kezelt, hogy ki tudd zárni annak esélyét, hogy az illékony szerves vegyületek egészségügyi kockázatot jelentsenek.

3.) Csökkentsd a műanyag irodaszerek vásárlását, de ha mindenképp szükséges egy-egy új írószert vagy eszközt beszerezned, válassz környezetbarát termékeket: például fa tollat, újrahasznosított háztartási csomagolópapírt vagy fából és természetes sörtékből készült laptop tisztító kefét.

fa toll cserélhető tollbetéttel

A listát végigolvasva láthatod, hogy szinte bármilyen eszközre könnyedén találhatsz hulladékszegény alternatívát, azonban mielőtt bármire is beruházol, alaposan gondold végig, hogy valóban szükséged van-e rá. Kerüld el az olyan termékek vásárlását – még ha zero waste is – amelyeket tudod, hogy úgysem fogsz használni! Ha pedig lehetőséged van rá, készítsd el saját magad a kozmetikumaid és tisztítószereid!

0 0 votes
Article Rating