Mára már nemcsak a kifejezetten erre szakosodott üzletekben, hanem a drogériák polcain is egyre bukkannak fel a hulladékszegény szépségápolási és intim higiéniai termékek, amik remekül mutatják, hogy növekszik a társadalmi igény a környezetbarát megoldásokra. A hulladékmentes alternatíváknak megéri esélyt adni, hiszen hosszútávon nemcsak a környezetünk és a testünk, hanem a pénztárcánk is meghálálja majd. A következőkben mutatok 8 olyan lépést, ami közelebb visz a környezetbarát higiénia felé.

1.) Zero waste szőrtelenítés

A nemkívánatos szőrszálak eltávolítására több lehetőség közül is választhatsz, azonban most kifejezetten a borotvát emelném ki. Az egyszer használatos műanyag borotvát a következő vásárláskor kiválthatod hagyományos borotvával, ami akár életed végéig is elkísérhet az eldobható társaival szemben.

A hagyományos borotválkozás valamivel több időt vesz igénybe, ugyanakkor a legtöbb esetben a rákövetkező napon nem szükséges megismételned a műveletet, hiszen nem lesz különösebben borostás a bőröd, mivel a penge alaposabb munkát végez, mint modern változatai, valamint az elektromos borotva. Használhatod minden egyéb olyan szőrtelenítéséhez (láb, hónalj, stb.), amelyhez az eldobható borotvát is!

műanyag eldobható borotva helyett fém borotva

2.) Fogápolás környezetbarát köntösben

Tudtad, hogy a nem újrahasznosítható műanyag fogkefék – más műanyagokhoz hasonlóan – soha nem bomlanak le teljesen? Többek között emiatt is tedd le a voksod legközelebb inkább a fa fogkefékre, ezek ugyanis természetes sörtékből és fenntartható fából készülnek, így élettartamuk végén komposztálhatóak! Csere előtt azonban fontos figyelembe venned, hogy a nagyon erős fogmosástól hamar tönkremehetnek, mivel ettől szétterülhetnek a sörték, ezért gyengédebben kell használnod, mint a sima műanyag társát. Eleinte furcsa lehet, de hidd el, hosszú távon jobb, ha a fogzománcod épsége miatt a gyengébb fogmosásra váltasz! A fa fogkefe előnyeiről és hátrányairól korábban már itt írtam.

műanyag fogkefe helyett fa

3.) Sminklemosás hulladék nélkül

Sminklemosásra és a szennyeződések eltávolítására a sminklemosó kendők és az egyszer használatos vattapamacsok helyett kiválóak a hidegen sajtolt olajok – például a szőlőmagolaj, vagy a mandulaolaj –, valamint a mosható arctisztító párnák.

arctisztítás

4.) Natúr szappanok

A műanyag flakonos tusfürdőkkel szemben legközelebb próbáld ki a natúr, kézműves szappanokat, melyeket akár arctisztításhoz is bátran használhatsz! Ha zsíros, gyulladásra hajlamos a bőröd, a teafás szappant, ha pattanásos, körömvirágos szappant vagy fekete szappant, ha érzékeny, az olívaolajos szappant javaslom.

De nemcsak a tusfürdődet tudod természetes alternatívával pótolni, hanem a hagyományos samponodat is, így legközelebb próbáld ki a szilárd sampont! Míg az előbbi amellett, hogy műanyag flakonban kapható, valószínűleg tartalmaz olyan anyagokat, amelyek fokozhatják az allergizáló eredményt, irritálóak, egészségügyi kockázatot jelentenek (pl. rákkeltő hatásúak), vagy éppen károsak az élővizekre. Ilyenek például a kőolajszármazékok, a parabének, a szilikon vagy az agresszív zsíroldó tenzidek.

A nálunk elérhető szilárd sampont ezekkel szemben műanyagmentes csomagolásban tudod beszerezni, használata pedig legalább annyira egyszerű, mint az eddig megszokott samponodnak. A hajmosás után még csak ecetes, vagy citromsavas öblítésre sincs szükség, mint a samponszappanok esetében. Emellett sokszor a balzsam és egyéb extra hajápoló szerek is elhagyhatóak a segítségével.

Ajánlott cikk a témában: Szilárd sampon vagy samponszappan – melyiket válasszam?

Kifejezetten az intim területek tisztításához, ápolásához és az ideális flóra egyensúlyban tartásához használhatsz intim szappant.

tusfürdő helyett szappan

5.) Környezetbarát vécépapír

A műanyag csomagolású vécépapírok helyett választhatsz újrahasznosított papírból készült, papírdobozos alternatívát.
A Crepto wc-papír például:

  • Gazdaságos: míg egy hagyományos toalettpapír tekercs átlagosan 150 lapot tartalmaz, addig a Crepto 270-et, így egy tekercsen 80%-al többet ad. 12 tekercs Crepto wc-papír 24 tekercs átlagos toalettpapírnak felel meg! Egy 3 fős családnak akár 2 hónapra is elegendő egy doboz.
  • Környezettudatos: fóliamentes újrahasznosított papírdobozban érkezik, a cellulóz pedig újraültetett erdőgazdálkodásból származik. Mindemellett kisebb a guriga és több papír található egy tekercsen, ezért nem csak kevesebb hulladék keletkezik, hanem a szállítással, logisztikával járó károsanyag-kibocsátás is csökken.
  • 100% magyar: magyar tulajdonú cég, magyarországi gyártás, hazai feldolgozás.
  • Természetes: a gyártás során nem használtak semmilyen hozzáadott illat- és festékanyagot.
wc papír

6.) Haladóknak: intimkehely és mosható betét

Egy nő élete során nagyjából 750 000 – 800 000 forintot költ el egyszer használatos intimhigiéniás eszközökre, tamponokra és betétekre. A probléma nemcsak az ezekre kiadott összeggel van, hanem az ezekből keletkező hulladék mennyiségével és egészségügyi kockázataival is. De erre is van már hulladékmentes megoldás: választhatsz intimkelyhet, mosható betétet vagy menstruációs bugyit.

Ajánlott cikk a témában: Hogyan válaszd ki a neked megfelelő intimkelyhet?

Korábban már írtam a témában, olvasd el újra: A hulladékmentes menstruáció és azon túl: hogyan törődj magaddal a ciklusod alatt?

mosható betét

7.) Természetes illatok, bőrbarát dezodorok

A rendszeres tisztálkodás és szőrtelenítés ugyan segít megelőzni a nemkívánatos testszag kialakulását, azonban természetes, ha szükséged van dezodorra. A boltokban kapható izzadásgátlók gyakran tartalmaznak például parabént, mesterséges szín- és illatanyagokat, vagy kőolajszármazékokat. Ezzel szemben a Körforrás webshopban elérhető krémdezodorok természetes összetevőkből állnak, melyek nem gátolják meg az izzadást, csupán semlegesítik annak illatát azáltal, hogy nem engedik elszaporodni a kellemetlen szagokat okozó baktériumokat.

Miért érdemes elgondolkodnod azon, hogy leváltsd az eddig megszokott dezodorod természetes dezodorra?

Melegben, testmozgás közben vagy épp stresszhelyzetben a szervezet izzadni kezd, ami egy teljesen természetes és egészséges folyamat. A legtöbb dezodor azonban izzadásgátló alumíniumvegyületeket és esetenként hosszútávon mérgező összetevőket is tartalmaz.

Egy természetes krémdezodor mindamellett, hogy nem tartalmaz mérgező összetevőket (mint például az alumíniumvegyületek, a parabén, a kőolajszármazékok, a mesterséges színezék és illatanyagok, továbbá a szintetikus tartósítószer), nem gátolja meg az izzadást, csupán semlegesíti annak illatát azáltal, hogy nem engedi elszaporodni a kellemetlen szagokat okozó baktériumokat. Mindezek mellett pedig ápolja az érintett bőrfelületet, megakadályozza a kellemetlen szagok kialakulását, valamint könnyen kimosható a ruhákból és nem veszi ki azok színét sem.

Készen állsz arra, hogy saját házi dezodort készíts? Korábbi cikkemben egy roppant könnyen elkészíthető receptet mutattam meg: Természetes dezodor recept házilag, könnyen beszerezhető alapanyagokból

természetes krémdezodor

8.) Luffa, a szivacsok zero waste királynője

A háztartásokban használatos szivacsok többsége sajnos műanyagból készül, amik nem bomlanak le és az újrahasznosításuk sem lehetséges, ezért élettartamuk végén hulladéklerakón végzik. Már amennyi marad belőlük, mivel mosogatás közben számtalan – akár mikroszkopikus méretű – műanyag részecske szakad le róluk, melyek a szennyvíztisztítók szűrőin könnyedén átjutva, bejutnak a természetes vizeinkbe.

„Több kutató szerint, a mikro- vagy mikroszkopikus hulladékot is mikroműanyagnak kell tekinteni, például a gumidarabokat és más egyéb polimereket, amelyek szintén káros hatással lehetnek a környezetre és az élőlényekre. Ugyancsak mikroműanyagnak számítanak a gumiabroncsdarabok, a közút kopásából származó törmelékek és a műfüvek. A szárazföld, az édesvíz, a torkolatok és a tengerek a tömegtermelés, a tömegfogyasztás és a műanyag hulladékok nem megfelelő kezelése miatt váltak szennyezetté. Becslések szerint 4,8-12,7 millió tonna ilyen típusú műanyag hulladék került a világ óceánjaiba.”

Olvass tovább a témában:

Ha nemcsak a műanyag fürdőszivacsot hagynád el, hanem a sok esetben műanyag mikrogyöngyöket tartalmazó bőrradírokat is, akkor szuper megoldás a fürdőszobai felhasználásra méretezett luffa: nagyszerűen radírozhatod vele a bőrödet, emellett pedig használata fokozza a vérkeringést és tisztítja a pórusokat. A radírozó hatást pedig akár valamilyen kávézaccos bőrradírral is fokozhatod!

Az arcon való használatát óvatosan javaslom. Tipp: kenj egy kevés arctisztító krémet, olajat vagy aromavizet az arcbőrödre, majd benedvesített luffa szivaccsal óvatosan dörzsöld át az arcbőrödet! Nagyszerűen leradírozza az elhalt hámsejteket.

luffa szivacs lukacsos szerkezete

Tetszett az összeállítás és kipróbáltad valamelyik tippet? Oszd meg velem a tapasztalataidat hozzászólásban!

0 0 votes
Article Rating